Traki do drewna to najczęściej niezbyt skomplikowany sprzęt, aczkolwiek przeznaczony jest do bardziej specjalistycznych zadań. Traki pełnią funkcję podstawowego wyposażenia małych i średnich zakładów, zajmujących się obróbką drewna – również tartaków. Ogólnie rzecz biorąc, do podstawowych zadań traków, należy przecinanie drewnianych kłód na deski, z zachowaniem odpowiednich wymiarów. Należy to jednak nieco doprecyzować i trzeba dodać, że trak – jako sama konstrukcja, nie służy do cięcia. Stanowi jedynie podporę do obrabianej kłody oraz umożliwia stabilne zamontowanie urządzenia tnącego, np. pilarki łańcuchowej. Można więc powiedzieć, że traki to specyficzny rodzaj stołu, który umożliwia osadzenie na nim kłody drewna oraz jego precyzyjną obróbkę.
Rodzaje traków do drewna
Na rynku można znaleźć 4 rodzaje traków do drewna. Wybór danego rozwiązania, zależeć będzie od konkretnych wymagań co do precyzji, prędkości oraz kosztów cięcia obrabianego materiału.
- Traki łańcuchowe – wyróżnia je prosta i lekka konstrukcja, co pozwala na pracę z nimi w terenie. Należą do podstawowego wyposażenia małych tartaków i osób zajmujących się pół profesjonalną obróbką drewna. Sprzętem tnącym w przypadku traków łańcuchowych są pilarki łańcuchowe. Dzięki temu uzyskuje się w pełni mobilne stanowisko do obróbki drewna.
- Traki taśmowe – to już bardziej profesjonalny sprzęt, przeznaczony do precyzyjnego cięcia większych kłód. Trak taśmowy nie różni się tak bardzo od traka łańcuchowego, aczkolwiek jest na pewno cięższy i dostosowany do obsługi szerszych kłód. Zamiast pilarek łańcuchowych, stosuje się dużo większe, taśmowe głowice tnące z napędem elektrycznym lub spalinowym. Ponadto cięcie za pomocą traka taśmowego jest szybsze i generuje mniej odpadów.
- Traki ramowe – sprzęt ten zdecydowanie sprawdzi się do zastosowań przemysłowych. Traki ramowe są ciężkie i służą do wycinania kilku desek jednocześnie. Warto wspomnieć, że przed przystąpieniem do pracy z trakiem ramowym, kłodę należy wcześniej ściąć z obu stron np. przy pomocy traka łańcuchowego lub taśmowego. Głowica tnąca w trakach ramowych jest nieruchoma i umieszczona na środku całej konstrukcji.
- Traki do dużych kłód – budowa tego rodzaju traków jest zbliżona do traków łańcuchowych, aczkolwiek rozstaw sań jest dużo szerszy. Traki te pozwalają na obróbkę kłód nawet o średnicy 180 cm. Niestety z uwagi na spore wymiary kłód, przygotowanie całej konstrukcji do ich obróbki zajmuje więcej czasu, niż w przypadku traków łańcuchowych.
Parametry traków do drewna
Przed zakupem tego rodzaju sprzętu, warto wziąć pod uwagę kilka jego istotnych parametrów. W przypadku mobilnych traków łańcuchowych, będzie to przede wszystkim waga konstrukcji, łatwość jej montażu i demontażu oraz szerokość i długość obsługiwanych kłód. Należy również dostosować sprzęt tnący, czyli odpowiednią do konketnego rodzaju traka, pilarkę łańcuchową. Im mocniejsza, tym większa jej wydajność, ale jednocześnie większa masa i zużycie paliwa. Zakup traków taśmowych lub ramowych, należy do bardziej skomplikowanych. Wymiary oraz waga obsługiwanych kłód to nie jedyny istotny parametr. Bardzo ważna jest moc przerobowa tych traków, a konkretnie zamontowanych głowic tnących. W zastosowaniach stacjonarnych, zdecydowanie bardziej poleca się głowice z napędem elektrycznym.
Trak łańcuchowy LOGOSOL
Polecane traki do drewna od LOGOSOL
Trak łańcuchowy Logosol F2 Farmer's
Jest to ultraprzenośny trak, który obsługuje kłody o średnicy nawet 60 cm i w swojej podstawowej wersji o długości do 4 m. Jego konstrukcja jest na tyle lekka, że można przenosić go ręcznie. W dodatku elementy tego traka łańcuchowego, bez problemu można przewieźć samochodem, a ich montaż zajmuje zaledwie kilka minut. Model F2 Farmer’s nada się do przecierania każdego rodzaju drewna, a w dodatku można go dowolnie przedłużać o kolejne elementy co bezpośrednio wpływa na jego możliwości przerobowe. Trak ten funkcjonuje wyłącznie z wybranymi pilarkami, które należy dokupić osobno.
Trak taśmowy Logosol B751 (silnik elektryczny 8 kW)
W podstawowej konfiguracji, trak ten obsługuje kłody o średnicy 75 cm i długości 4,8 m. Głowica tnąca regulowana jest przy pomocy stałych stopni, co bezpośrednio przekłada się na wysoką precyzję cięcia. Omawiany model wyposażony został w głowicę z napędem elektrycznym, o mocy 8 kW. Dostępna jest również wersja z silnikiem spalinowym o mocy 13 KM, która idealnie sprawdzi się w miejscu z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej.
Trak do dużych kłód Logosol Big Mill 56''
Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest przecieranie nawet bardzo szerokich i ciężkich kłód, bez potrzeby ich transportowania. Model Big Mill 56'' pozwala na obróbkę kłód o średnicy 1,1 m i długości 2,7 m. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, a dwie szyny prowadzące wpływają na stabilność oraz precyzję cięcia. Zalecaną pilarką łańcuchową dla omawianego traka jest model MS880 marki Stihl.
Trak ramowy Logosol Laks 500 (11 kW)
Trak ten słynie z ogromnej precyzji cięcia, która wynosi 0,5 mm. Obsługuje kłody o średnicy do 490 mm i wysokości 260 mm. Pozwala na zamontowanie nawet 20 brzeszczotów, które należy ostrzyć co 8-10 godzin ciągłej pracy. W dodatku ich demontaż oraz ostrzenie nie zajmie więcej niż 20 minut. Przy optymalnych warunkach pracy, można osiągnąć wydajność na poziomie 3,4 m³/h. Omawiany model wyposażony jest w głowicę o napędzie elektrycznym i mocy 11 kW. W naszej ofercie dostępne są również wersje z mocniejszymi silnikami 15 kW i 17 kW.
LOGOSOL to szwedzki producent profesjonalnego sprzętu i akcesoriów do obróbki drewna. W jego ofercie znaleźć można nie tylko omawiane dzisiaj traki, ale również mobilne kapówki, obrzynarki, strugarki oraz suszarnie. LOGOSOL dostarcza kompletne akcesoria oraz dodatki, takie jak akcesoria ochronne, siekiery czy też osprzęt tnący.
Zobacz także piły łańcuchowe.