Pilarka tarczowa to bardzo popularne narzędzie, zarówno w domowym warsztacie jak i przemyśle remontowo-budowlanym. Służy do cięcia różnego rodzaju materiałów, takich jak drewno czy tworzywa sztuczne. Wybór pilarek tarczowych na obecnym rynku jest całkiem spory. Najtańsze egzemplarze kosztują już kilkaset złotych, podczas gdy na te z górnej półki, musimy przygotować ponad tysiąc. Czym jednak sugerować się podczas zakupu pilarki tarczowej i jak bezpiecznie obsługiwać te narzędzia? Wszystko wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.
Rodzaje pilarek tarczowych
Najczęściej pilarki tarczowe wykorzystuje się do cięcia drewna. Stosuje się w nich tarcze widiowe, które doskonale nadają się do obróbki tego rodzaju materiałów. Pilarkę można również wyposażyć w tarczę uniwersalną, która sprawdzi się podczas cięcia takich materiałów jak drewno, tworzywa sztuczne, sklejka czy inne materiały drewnopochodne. Na rynku dostępne są również tarcze specjalistyczne, które służą do obrabiania ściśle określonych materiałów.
Należy również rozdzielić pilarki tarczowe na ręczne oraz stołowe. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej poręczne i mobilne. Zasilane najczęściej energią elektryczną z sieci lub z akumulatora. Niewielkie wymiary w porównaniu do pilarek stołowych, pozwalają na obsługę w trudno dostępnych miejscach oraz cięcie przedmiotów o dużych rozmiarach. Pilarki stołowe są zdecydowanie mniej mobilne, jednak dysponują dużo większą mocą i przeznaczone są do obróbki większej ilości materiału. Najczęściej wyposażone są w silnik elektryczny, zasilany bezpośrednio energią z sieci elektroenergetycznej.
Zakup pilarki tarczowej – ważne parametry
Podczas zakupu tego rodzaju sprzętu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Ważne jest również późniejsze przeznaczenie pilarki. W pierwszej kolejności warto spojrzeć na maksymalną średnicę tarczy, obsługiwaną przez dany egzemplarz. Istotna jest maksymalna głębokość cięcia oraz prędkość obrotowa tarczy. W przypadku urządzeń zasilanych akumulatorowo, warto wziąć pod uwagę pojemność akumulatora oraz wydajność na jednym ładowaniu. W naszym sklepie można znaleźć m.in. bezprzewodowe pilarki tarczowe marki Milwaukee. Innowacyjne systemy zasilania i kontroli pracy, pozwalają na wydajną i bezpieczną pracę tymi elektronarzędziami.
Bezpieczna obsługa pilarki tarczowej
Praca z pilarkami tarczowymi należy do niebezpiecznych. Dlatego też należy odpowiednio przygotować się do wykonywanych zajęć i zadbać o właściwy stan techniczny zarówno pilarki, jak i tarczy tnącej, która powinna być naostrzona. Urządzenie powinno posiadać sprawne zabezpieczenia, takie jak np. osłony. Ręczną pilarkę tarczową powinno obsługiwać się oburącz. Gwarantuje to odpowiednią stabilność cięcia i minimalizuje skutki nagłego odbicia pilarki. Przy dłuższych cięciach warto stosować prowadnicę, a po zakończonej pracy założyć osłonę. Ostatnia rzecz to odzież ochronna, która często jest lekceważona przez operatorów pilarek. Zawsze należy stosować okulary ochronne a dodatkowo ochronniki słuchu.
Polecane pilarki tarczowe
Na początku polecamy przyjrzeć się pilarce tarczowej Milwaukee Fuel M12 CCS44-0 z bezszczotkowym silnikiem POWERSTATE™. Oferuje maksymalną głębokość cięcia 33 mm przy 45° oraz 44 mm przy 90°. Zadowalająca jest również prędkość obrotowa tarczy bez obciążenia – 3600 obr/min. Model ten pozwala na regulację kąta przy cięciu skośnym do 50° i wyposażony został w wydmuch zanieczyszczeń, który skutecznie odprowadza odpady. Pilarka współpracuje ze wszystkimi akumulatorami w systemie Milwaukee® M12™.
Dla bardziej wymagających użytkowników, polecamy pilarkę tarczową Milwaukee Fuel M18 CCS55-502X obsługującą tarcze o średnicy do 165 mm. Model ten pozwala na cięcie o głębokości 41 mm (przy 45°) oraz 55 mm (przy 90°). Gwarantuje również maksymalną prędkość obrotowa tarczy bez obciążenia na poziomie 5000 obr/min. Podobnie jak wcześniej omawiany egzemplarz, ta pilarka również posiada funkcję wydmuchu zanieczyszczeń i została wyposażona w bezszczotkowy silnik POWERSTATE™. Omawiany model CCS55-502X kompatybilny jest ze wszystkimi akumulatorami z serii Milwaukee® M18™.