Wiele maszyn budowlanych, a także drobnych narzędzi działa dzięki wykorzystaniu powietrza o wysokim ciśnieniu - wytworzonemu przez sprężarki powietrza. Na rynku mamy dostępne przede wszystkim ich dwa rodzaje: klasyczne sprężarki tłokowe oraz nowsze sprężarki śrubowe. iSprzęt.pl oferuje i jedne i drugie, dlatego chcielibyśmy przybliżyć ten temat naszym czytelnikom. Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą podczas zakupów, a później podczas użytkowania. Skupimy się na różnicach pomiędzy wymienionymi rodzajami sprężarek oraz przedstawimy serie produktów takich firm jak Gudepol i Chicago Pneumatic.
Zasada działania sprężarek tłokowych
Sprężarki tłokowe, znane potocznie jako kompresory to pierwsze tego rodzaju i do dziś najpopularniejsze urządzenia podwyższające ciśnienie gazu – najczęściej powietrza. Sprężanie jest możliwe dzięki prostej zasadzie tłoczenia (posuwisty ruch tłoka w cylindrze). Urządzenia te mogą być jednostopniowe, czyli z jednym tłokiem lub dwustopniowe, gdzie tłoczenie powietrza odbywa się dwuetapowo - najpierw w pierwszym cylindrze, później w kolejnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać dużo wyższe ciśnienie w zbiorniku. Za napęd modułu kompresującego, w większości przypadków, odpowiada silnik elektryczny, rzadziej spalinowy. Sposób przenoszenia napędu też ma znaczenie. Wyróżniamy napęd bezpośredni – silnik jest zintegrowany z pompą lub pośredni - przenoszenie napędu odbywa się poprzez pas klinowy, stąd można spotkać się z nazwą „kompresor z napędem pasowym”. Na końcu tłoczone powietrze gromadzone jest w przystosowanym i dobrze zabezpieczonym zbiorniku ciśnieniowym. Podczas pracy sprzętu ważną kwestią jest chłodzenie modułu tłocznego, który intensywnie nagrzewa się podczas pracy, dlatego w większości kompresorów możemy zaobserwować charakterystyczny radiator wokół cylindra odprowadzający ciepło na zewnątrz.
Kompresory najczęściej możemy spotkać w zakładach wulkanizacyjnych, lakierniczych, w przemyśle budowlanym i wszędzie tam, gdzie potrzeba sprężonego powietrza do regularnego użytkowania. W dużych warsztatach, czy fabrykach, z racji głośnej pracy kompresory mogą być montowane w osobnych pomieszczeniach, albo na zewnątrz, a samo powietrze można doprowadzić do celu za pomocą rurek i węży pneumatycznych. Możemy także znaleźć sprężarki tłokowe bezolejowe – dostarczające powietrze bez cząsteczek oleju.
Zasada działania sprężarek śrubowych
Zasada działania sprężarek śrubowych polega, najprościej tłumacząc, na tłoczeniu powietrza poprzez stałe zmniejszanie przestrzeni pomiędzy obracającymi się wirnikami (śrubami). Główną różnicą, a zarazem atutem sprężarek śrubowych jest to, że mogą pracować bez przerwy. Wyróżniamy sprężarki bezolejowe oraz olejowe. Te drugie są zdecydowanie mocniejsze, ponieważ olej pomaga uszczelnić system tłoczący oraz reguluje temperaturę, skutecznie rozprowadzając ciepło. W następnym etapie olej jest oczywiście oddzielany od sprężonego powietrza, schładzany i kierowany z powrotem do komory układu. Pozostałości wody i oleju są odpowiednio odfiltrowywane na wylocie. Niestety nie udaje się wyeliminować zanieczyszczeń w całości, dlatego idealnym przeznaczeniem pracy takich sprężarek są place budów, fabryki, czy zakłady mechaniki.
Wyróżniamy też sprężarki śrubowe bezolejowe, znajdują zastosowane tam, gdzie chcemy uzyskać 100% czystego powietrza pod ciśnieniem, a więc w takich gałęziach gospodarki jak przemysł spożywczy, przemysł farmaceutyczny, przemysł elektroniczny czy papierniczy. Na koniec warto dodać, że sprężarki śrubowe charakteryzują się prostą obsługą, niskim poziomem hałasu oraz wibracjami o dużo niższych częstotliwościach aniżeli w zwykłych kompresorach tłokowych.
Gudepol to Polska firma działająca na rynku od roku 1990. Firma oferuje szeroką gamę sprężarek, filtrów, osuszaczy ziębniczych i zbiorników ciśnieniowych. Oferowane sprężarki tłokowe i śrubowe możemy podzielić odpowiednio ze względu na zastosowanie.
Sprężarki tłokowe
Najlepszym wyborem do domu będą sprężarki Gudepol z serii:
- SB-OL – SO – To kompaktowe sprężarki tłokowe z napędem bezpośrednim i maksymalną wydajnością do 260 l/min przy ciśnieniu 8 bar (Model SO260/100).
- GD – To podstawowe sprężarki tłokowe z napędem pośrednim, dzięki któremu obroty pompy są znacznie mniejsze niż silnika. Zapewnia cichszą pracę, dłuższą żywotność oraz większą wydajność w porównaniu z napędem bezpośrednim. Cylindry pompy są żeliwne, a tłoki wyposażone w wielopierścieniowy układ uszczelniania. W tej serii znajdziemy również modele z podwójnym stopniem sprężania (kompresory dwustopniowe). Najmocniejsze urządzenie tej serii ma wydajność 1210 l/min przy 10 bar (Model GD70-500-1210)
Małe warsztaty, ekipy techniczne czy ekipy remontowe docenią kompaktowe wymiary i łatwość transportu urządzeń z serii:
- GDV – To również sprężarki tłokowe z charakterystyką modeli serii GD, ale z konstrukcją pozwalającą na pionowe ustawienie, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo miejsca. Urządzenia znajdują zastosowanie głównie w małych warsztatach stacjonarnych, gdzie liczy się miejsce.
- GDC – Sprężarka tłokowa, olejowa z napędem pasowym. Urządzenie, dzięki kompaktowym wymiarowym, niskiej wadze oraz dużym kołom pneumatycznym doskonale sprawdzi się wśród ekip remontowych czy mobilnych warsztatów.
Doskonałym wyborem dla większych stacjonarnych warsztatów samochodowych będą urządzenia Gudepol z klasy Heavy Duty.
- Seria HD/HDT/HD-VT – To bardzo wydajne sprężarki tłokowe (do 15 bar) z napędem pośrednim wykonane z materiałów najwyższej jakości. Zaprojektowane zostały tak, aby sprostać najtrudniejszym warunkom pracy (klasa izolacji IP55). Przystosowane do pracy ciągłej zgodnie z klasą S1. Długoletnia eksploatacja sprzętu jest możliwa dzięki zastosowaniu wolnoobrotowej pompy oraz w pełni ocynkowanemu zbiornikowi (norma zabezpieczenia antykorozyjnego PN-EN ISO-1461). Najmocniejszy model posiada wydajność 1200 l/min przy 10 ba (Model HD-100/500/1200VT)
- Seria HDO – To bezolejowe sprężarki tłokowe z napędem pośrednim wykonane z najlepszych dostępnych materiałów podobnie jak w przypadku opisanej serii HD. Ciśnienie może wynosić 10 bar, co jest nieco słabszym wynikiem niż w przypadku modeli olejowych. Maksymalna wydajność w tej serii to 1150 l/min przy 10 bar.
SPRĘŻARKI ŚRUBOWE
Kolejne serie to już modele sprężarek śrubowych Gudepol. Charakteryzują się różną mocą (od 2,2 kW do 45 kW), wydajnością (320 l/min do 7300 l/min) oraz różnym ciśnieniem, aż do 13 bar. Modele te mogą być dostępne w różnych wariantach. Osobno, razem ze zbiornikiem ciśnieniowym lub razem ze zbiornikiem i stacją uzdatniania powietrza VT.
Dla małych zakładów przemysłowych bądź lakierni doskonałym wyborem będzie:
- Seria HIT – To najmniejsze urządzenia śrubowe Gudepol (maksymalna wydajność 540 l/min przy 8-10 bar). Charakteryzują się wysoką jakością i precyzyjnym system kontroli, który automatycznie wyłapuje błędy i wyświetla je, a w przypadku ryzyka uszkodzenia – sam wyłącza sprężarkę.
- Seria SMART – To sprężarki śrubowe z nieco większą wydajnością (do 1800 l/min) przy ciśnieniu 8 -13 bar.
Duże zakłady produkcyjne powinny zainteresować się urządzeniami z serii:
- VSI – To wolno-stojące kompresory śrubowe idealnie nadające się do systemu nowoczesnej linii pneumatycznej. Maksymalna wydajność wynosi do 2500 l/min przy ciśnieniu 8-13 bar. Posiadają dźwiękochłonną, kompaktową obudowę, dzięki czemu mogą być montowane tam, gdzie nadmierny hałas nie jest wskazany.
- VSA – To kolejne modele wolno-stojących kompresorów śrubowych z nieco większą wydajnością dochodzącą do 3200 l/min przy 8-13 bar, które również nie przekraczają poziomu hałasu (maksymalnie 69dB).
- VSB – To największe sprężarki śrubowe serii VS. Są następcami serii NKSB. Wydajność najmocniejszego modelu wynosi 6200 l/min przy ciśnieniu 8 bar (Model GD-VSB11 37/08). Zaletą jest szerszy zakres ustawień, który pozwala na precyzyjną kontrolę urządzenia. Za wyjątkową funkcję możemy uznać możliwość łączenia dwóch kompresorów w kaskadę.
Mobilne sprężarki śrubowe do najcięższych zadań
Zachęcamy również do przeglądnięcia oferty sprężarek firmy Chicago Pneumatic. Amerykańska marka istnieje na rynku już ponad 100 lat. Jest pionierem w dziedzinie produkcji narzędzi pneumatycznych. Producent posiada bogatą gamę urządzeń pneumatycznych. Na szczególne wyróżnienie zasługują sprężarki spalinowe, które sprawdzą się podczas najcięższych zadań na budowie oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Urządzenia obsługują młoty pneumatyczne, pompy, wiertnice itd. Często służą także do wydmuchiwania śmieci z trudno dostępnych miejsc, np. zbrojenia.
Na szczególne wyróżnienie zasługują urządzenia z serii:
- CPS (Red Rock) – To najnowsza gama wytrzymałych sprężarek śrubowych na podwoziu (konstrukcja w postaci przyczepki do samochodu). Najmniejsze urządzenie waży poniżej 750 kg, dlatego kierowca nie potrzebuje dodatkowych uprawnień, aby podpiąć maszynę do samochodu. Sprężarki z tej serii mogą zasilić nawet kilka urządzeń pneumatycznych. Inteligentna technologia elementu śrubowego i silnik Kubota zapewniają najwyższą wydajność. Rozruch może odbyć się w każdych warunkach.
- EngineAir – To seria tłokowych sprężarek spalinowych, które pozwalają na pracę tam, gdzie nie dosięga energia elektryczna. Dzięki pneumatycznym kołom oraz długiemu uchwytowi są bardzo mobilne. Najmocniejszy model pozwala na pracę z wydajnością 670 l/min przy ciśnieniu 10 bar.
Nasza strona pozwala na komfortowe zestawienie ze sobą różnych produktów oraz wybór odpowiadających nam parametrów, z czego warto korzystać. W przypadku pytań i wątpliwości pozostajemy do Waszej dyspozycji. Jeśli chcielibyście poruszyć jakiś temat lub będziecie potrzebować więcej szczegółów – napiszcie do nas, a postaramy się pomóc. Przypominamy również, że w naszym sklepie znajdują się inne rozwiązania sprzętowe, takie jak agregaty prądotwórcze czy zagęszczarki.