Świeże powietrze, szum drzew i sen pod chmurką to bez wątpienia spełnienie urlopowych marzeń dla osób spragnionych odpoczynku po ciężkiej pracy na budowie. Ci, którzy mieli coś wspólnego z harcerstwem na pewno pamiętają, że biwak to prowizoryczny obóz, który wiąże się z nocowaniem w namiocie, bez prądu, gazu i łazienki.
W dzisiejszych czasach biwakowanie kojarzone jest z zupełnie czymś innym. To dlatego z roku na rok rośnie popularność nowego trendu, który łączy w sobie dwa przeciwstawne słowa – luksus i kemping. Mowa oczywiście o glampingu, czyli nowoczesnej formie biwakowania, zapewniającej wypoczynek na świeżym powietrzu pozbawionej wszelkich niedogodności. Namioty typu glamping są bogato wyposażone, posiadają wygodną łazienkę z prysznicem, w pełni wyposażoną kuchnię oraz taras, na którym można wygodnie odpocząć. Na pewno niejeden budowniczy chciałby wypocząć w luksusowych warunkach i w pełni odpocząć od codziennej pracy.
Zakwaterowania typu glamping to nowy rodzaj turystyki, szczególnie polecany dla osób, które lubią przebywać na łonie natury nie rezygnując przy tym z wygody. Od ponad dekady taka forma wypoczynku zdobywa serca podróżników na całym świecie i również w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Dla tych z Was, którzy są zwolennikami tradycyjnych biwaków mamy kilka porad i wskazówek, dzięki którym przygotujecie się na weekendowy wyjazd za miasto.
CO ZABRAĆ na biwak?
Przede wszystkim pamiętajmy, że jedziemy na łono natury, a więc będziemy potrzebować praktycznych i wygodnych ubrań. Podstawą będzie przewiewny t- shirt, ciepła bluza na wieczory pod chmurką oraz dodatkowe pary skarpetek. Aby zaoszczędzić miejsce w plecaku skarpetki możemy ukryć w parze zapasowych butów, a ubrania zrolować. Nie zapominajmy, że na biwaku nie może zabraknąć latarki, która z pewnością przyda się w nocy.
GDZIE BIWAKOWAĆ?
W Polsce obowiązuje całkowity zakaz biwakowania na terenie Parków Narodowych i Krajobrazowych oraz poza miejscami wyznaczonymi na ten cel. Jeśli chcemy rozbić namiot na plaży, w lesie lub w okolicach placu budowy musimy uzyskać zgodę od właściciela terenu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wyjazd za granicę Polski warto pamiętać, że poszczególne kraje mają swoje uregulowania dotyczące biwakowania, których należy przestrzegać.
JAK I GDZIE ROZBIĆ NAMIOT?
Zawsze należy wziąć pod uwagę lokalizację, w której rozbijamy namiot, utrudnienia i zagrożenia jakie ze sobą niesie. Mając dużo wprawy przy pracach budowlanych, rozbicie namiotu będzie tylko przyjemnością.
Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek
- Unikaj bezpośredniego działania słońca, aby twój namiot nie był jak sauna,
- Wejście do namiotu skieruj na poranne słońce,
- Rozkładaj namiot w kierunku wiatru, aby zapewnić odpowiednią wentylację,
- Skrop namiot wodą, dzięki czemu powietrze będzie świeże,
- Aby uniknąć podtopienia wykop rów wokół namiotu,
- Unikaj rozkładania namiotu przy strumieniach, terenach podmokłych czy osuwiskach,
- Nie rozkładaj namiotu pod starymi drzewami,
- Aby zabezpieczyć namiot przed wiatrem obciąż go w rogach przy pomocy kamieni, aby zyskał stabilność,
- Przywiąż namiot linami do okolicznych, mocnych drzew.
CO JEŚĆ na biwaku?
Podczas wyprawy na biwak warto pamiętać o zabraniu posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie jedzenia w lunchboxach oraz ciepłych i zimnych napoi w termosach i pojemnikach na wodę. Wiele pysznych dań możemy przyrządzić na miejscu, rozpalając ognisko i piekąc kiełbaski. Pamiętajmy, że odpoczynek powinien być czasem bez pracy i oderwaniem się od zabieganego życia na budowie.
Przypominamy również, że w naszym sklepie znajdziesz inne rozwiązania sprzętowe, takie jak agregaty prądotwórcze czy zagęszczarki.