Pozbycie się wody z piwnicy, wykopu budowlanego czy oczka wodnego, wymaga skutecznego rozwiązania. W tym celu najczęściej stosowane są odpowiednie pompy. Dlaczego jednak mówimy odpowiednie? Rzecz w tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, w tym pompy do wody czystej, pompy do wody brudnej, pompy zatapialne, pompy ściekowe czy też aeratory. W zależności od potrzeb, stosuje się zatem odpowiedni rodzaj pompy. W dzisiejszym artykule omówimy do czego służą pompy do wody czystej i brudnej oraz czym kierować się przy ich zakupie.
Zastosowanie pomp do wody czystej
Jak sama nazwa wskazuje, pompy do wody czystej służą do przepompowywania wody bez jakichkolwiek zanieczyszczeń. Z tego powodu doskonale sprawdzą się podczas przetaczania deszczówki czy wody ze studni lub basenu. Podczas eksploatacji tego rodzaju pompy, należy zwracać uwagę na wszelkie, widoczne zanieczyszczenia bądź osady znajdujące się w wodzie. Pompy te mają pewną tolerancję co do wielkości (średnicy) zanieczyszczeń, jednak jest ona zdecydowanie mniejsza niż w przypadku specjalnych pomp do wody brudnej.
Zastosowanie pomp do wody brudnej
Na samym wstępie warto rozgraniczyć zastosowanie pomp w celach przemysłowych oraz na użytek domowy. Przemysłowe pompy do wody brudnej wykorzystywane są do przepompowywania wody np. z wykopów budowlanych czy rowów melioracyjnych. Profesjonalne urządzenia tego typu, dysponują wydajnością na poziomie nawet 1000 l/min, a ich ceny wahają się w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na użytek domowy w zupełności wystarczą mniejsze i lżejsze modele, których eksploatacja nie będzie wymagać sporego wysiłku. Pompy do wody brudnej w gospodarstwie domowym, wykorzystuje się najczęściej do wypompowywania wody z piwnicy, oczka wodnego czy też zalanego ogrodu. Ceny takich urządzeń są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele można kupić już za paręset złotych, a produkty ze średniej i wyższej półki to już koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku typowych zastosowań domowych, wydajność pompy na poziomie 100-200 l/min będzie w zupełności wystarczająca.
Parametry pomp – na co zwrócić uwagę?
W zależności od przeznaczenia pompy, należy zwrócić uwagę na różne jej parametry. Jeżeli dokonujemy zakupu na potrzeby domowe, istotna będzie m.in. długość kabla oraz maksymalna głębokość zanurzenia, w przypadku pomp zatapialnych. Warto również wziąć pod uwagę współczynnik mocy pompy do jej możliwości przerobowej. Im większa wydajność z zachowaniem tej samej mocy pompy, tym lepiej. Istotna będzie również waga pompy, jeżeli jej obsługą mają zajmować się domownicy w różnym wieku.
O wiele bardziej skomplikowanym wyborem, będzie zakup pompy do zastosowań przemysłowych. Na rynku dostępne są m.in. pompy zasilane prądem elektrycznym jednofazowym i trójfazowym oraz motopompy z silnikami benzynowymi i diesla. To właśnie rodzaj napędu będzie tu grał olbrzymią rolę. Znaczenie ma bowiem czy praca odbywać się będzie w miejscach z dostępem do energii elektrycznej, czy też wymagana będzie pełna mobilność i niezależność od zewnętrznego źródła prądu. Kolejnym, ważnym czynnikiem będzie moc przerobowa pompy, czyli jej wydajność mierzona w litrach na minutę oraz maksymalna średnica zanieczyszczeń w przypadku pomp do wody brudnej lub pomp szlamowych.
Czy opłaca się jednak kupować droższe pompy sprawdzonych marek? Zdaniem naszych specjalistów jak najbardziej tak! Pompy znanych producentów są bardziej trwałe, wykonane z dobrej jakości materiałów i lepiej spasowane. Decydując się na zakup pompy ze średniej półki ma się pewność, że posłuży ona bezawaryjnie przez długie lata.
Polecane pompy dla domu i biznesu
Pompa zatapialna Tsurumi HS3.75S
Jest to elektryczna pompa zatapialna o mocy 0,75 kW i wydajności 300 l/min. Jej konstrukcja wykonana została z żeliwa sferoidalnego i pozwala na zanurzenie w wodzie na głębokości do 10 metrów. Pompa gwarantuje wysokość podnoszenia 18 metrów i przystosowana jest do przetłaczania wody czystej, zawierającej niewielkiej średnicy zanieczyszczenia stałe, tak jak piasek. Skuteczne chłodzenie pompy, pozwala na jej pracę “na sucho”, nawet przez dłuższy czas.
Pompa zatapialna Wacker Neuson PST2 400
Ta lekka, przenośna pompa o mocy 0,4 kW, przystosowana jest do pompowania wody brudnej z cząsteczkami stałymi o średnicy do 9,5 mm. Model PST2 400 gwarantuje wydajność na poziomie 200 l/min oraz wysokość podnoszenia do 12 m. Urządzenie posiada również zintegrowany wyłącznik termiczny, który chroni silnik w przypadku dostania się do wirnika większych zabrudzeń i w konsekwencji jego zablokowania.
Pompa zatapialna Tsurumi LB-800
Bardzo wydajna, zatapialna pompa do wody czystej, marki TSURUMI. Zapewnia wydajność na poziomie 320 l/min i może zasysać wodę z zabrudzeniami o średnicy maksymalnej 6 mm. Wysokość podnoszenia w przypadku modelu LB-800 wynosi 15 m. Jedną z zalet tej pompy jest wylot wody skierowany pionowo do góry, co pozwala dodatkowo chłodzić silnik. Dodatkowo pompa może bez problemu funkcjonować przy niskim poziomie wody, nawet gdy zasysane jest powietrze.