iSprzęt.pl to sklep internetowy z profesjonalnymi maszynami od renomowanych marek. Nasz zespół dzieli się również cenną wiedzą na temat wykorzystania oferowanych produktów, nowych technologii oraz tłumaczy, dlaczego warto korzystać z dodatkowych systemów ułatwiających pracę. Jednym z takich systemów, który opiszemy w artykule, jest „system kontroli zagęszczania”. Można spotkać się także z określeniem „inteligentne zagęszczanie”, ale zacznijmy od początku.
Zagęszczanie
Zagęszczanie podbudowy jest jednym z najważniejszych procesów podczas budowy dróg, robót ziemnych, brukarskich oraz innych prac, gdzie głównym celem jest uzyskanie stabilnej i pewnej powierzchni. Dzięki prawidłowemu zagęszczeniu podłoże staje się gładsze, wytrzymalsze, odporniejsze na odkształcenia, nie osiada i zmniejsza się jego wodo-przepuszczalność. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt intensywne zagęszczenie niektórych materiałów może spowodować skutki odwrotne do zamierzonych. Ocena, czy podłoże jest przygotowane optymalnie, bywa niejednokrotnie bardzo trudnym zadaniem, zwłaszcza dla niedoświadczonych operatów maszyn. W branży budowlanej błędna diagnoza może spowodować opóźnienie prac, dodatkowe koszty, a nawet konsekwencje prawne związane z niezachowaniem warunków umów.
Na szczęście są systemy kontroli zagęszczania.
Systemy kontroli zagęszczania, najprościej mówiąc, służą do automatycznej oceny stopnia utwardzenia gruntu. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko popełniania błędów przez pracownika, ale to nie wszystko. Umiejętne korzystanie ze wskaźników takiego systemu pozwoli zaoszczędzić paliwo. Użytkownik nie będzie musiał kilkukrotnie przejeżdżać przez już utwardzoną nawierzchnię, co z kolei niesie za sobą oszczędności w czasie. Istotna jest także ochrona samej maszyny — system da znać o ewentualnym przeciążeniu.
Wacker Neuson - Compatec
Jest to jedyny taki system, gdzie wszystkie komponenty produktu umieszczone są w jednym, bardzo trwałym module. Osiem diod LED wyświetla aktualny stopień zagęszczenia. Każda następna dioda zapala się wraz z postępem utwardzenia podłoża. Jeśli przez dłuższy czas kolejna dioda się nie zapala, oznacza to maksymalny stopień zagęszczenia danego tłucznia. System ten pokazuje także moment przeciążenia, czyli moment, w którym dalsze zagęszczenie spowodowałoby szkody. Warto uświadomić sobie, że powstałe przeciążenie może uszkodzić nie tylko podłoże, ale także samą zagęszczarkę. Bardzo przydatną funkcją jest automatyczne dostosowanie intensywności światła z diod do otoczenia. Dzięki temu są one zawsze dobrze widoczne, nawet w pełnym słońcu.
System zagęszczania Wacker Neuson Compatec
Husqvarna - Compaction Indicator (CI)
Husqvarna przejmując markę Atlas Copco przejęła również niezawodny system do optymalizacji zagęszczenia Compaction Indicator (CI). Czujnik zagęszczania oparty jest na przejrzystych grafikach pokazujących etap wykonania pracy. Takie rozwiązanie sprawia, że obsługa maszyny jest banalnie prosta. Aktualnie Compaction Indicator dostępny jest opcjonalnie tylko z zagęszczarkami LG400 oraz LG504.
Ammann - ACE
Ammann w swojej ofercie posiada zaawansowany system kontroli o nazwie ACE FORCE. Pozwala on użytkownikowi na sprawdzenie aktualnego stopnia zagęszczenia podczas pracy, a także dokonać niezależnego pomiaru jakościowego gruntu.
System umożliwia 3 tryby pracy
- Manualny ze względnym wskazaniem zagęszczenia.
- Automatyczny, podczas którego sam dostosowuje moc zagęszczarki na podstawie odczytów.
- Tryb pomiaru (wskazanie bezwzględne) maszyna stosowana jest jako swego rodzaju miernik zagęszczenia.
Budowa tego systemu jest dość skomplikowana, ale przekłada się to z kolei na jakość pomiarów. Czujniki płyty podstawowej odbierają wibracje wytwarzane przez system odśrodkowy. Informacje o przyśpieszeniu oraz o aktualnym wzajemnym położeniu elementów niewyważonych, zbierane są w centralnym punkcie, który znajduje się na końcu dyszla przy uchwycie. Jest to miejsce odizolowane od drgań, a jednocześnie widoczne dla operatora. Opatentowany system sterowania po odpowiednim zaprogramowaniu jest w stanie utrzymać maszynę w optymalnym obszarze roboczym. Alternatywą dla systemu ACE Force jest tańszy moduł ACE ECON, który na bieżąco informuje operatora o postępie zagęszczania przy pomocy diod led.
System zagęszczania Ammann ACE-Force
Bomag - ECONOMIZER
Kolejnym producentem maszyn do zagęszczania jest niemiecka firma Bomag, która oferuje narzędzie do kontroli zagęszczenia Bomag Economizer. Podobnie jak w przypadku pozostałych producentów system ten powiadamia o osiągnięciu optymalnego poziomu utwardzenia. Operator może w każdej chwili odczytać aktualny pomiar i odpowiednio zareagować. System Bomag Economizer jak sama nazwa wskazuje, pozwala na ekonomiczną pracę, co oczywiście przekłada się na niższe koszty, ale również na ekologię dzięki mniejszemu zużyciu paliwa. Opisane narzędzie jest opcjonalnie dostępne wraz z płytami wibracyjnymi i walcami do asfaltu tej samej marki.
Project - Procontrol
Dostępny jest także system od polskiej firmy Project. Procontrol działa bardzo intuicyjnie. Posiada siedmiostopniową skalę w postaci diod LED, które informują użytkownika o etapie zaawansowania prac. Tak jak w pozostałych systemach znajdziemy informacje o maksymalnym zagęszczeniu i ostrzeżenie przed przeciążeniem. Systemy inteligentnego zagęszczania dostępne są jako opcjonalne wyposażenie do zagęszczarek i innych maszyn do utwardzania. Należy pamiętać, że taka inwestycja bardzo szybko się zwróci.
Podsumowując zalety ich wykorzystania, możemy wymienić: oszczędność paliwa, oszczędność czasu, zminimalizowanie ryzyka nieodpowiedniego zagęszczenia, ochrona maszyn przed przeciążeniem, komfort użytkowania oraz zmniejszenie emisji CO2. Jako iSprzęt.pl staramy się zwrócić uwagę na korzyści wynikające z nowych technologii i udogodnień, które przyniosą Waszym firmom zyski, a pracownikom najlepsze warunki pracy. W razie pytań pozostajemy jak zawsze do dyspozycji.