Buławy wibracyjne inaczej (wibratory pogrążalne) to specjalistyczne narzędzia, spotykane na wielu placach budów. Ich wykorzystanie pozwala na lepsze zagęszczenie betonu i uzyskanie bardziej jednorodnej konsystencji. W dzisiejszym artykule opiszemy działanie różnego rodzaju napędu buław wibracyjnych oraz przedstawimy polecane przez nas produkty w tej kategorii.
Buławy wibracyjne – rodzaje i zastosowanie
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, buławy wibracyjne służą do zagęszczania mieszanki betonowej. Jednak na jakiej zasadzie to działa? Za pomocą intensywnych wibracji, następuje uwalnianie nadmiaru wody i pęcherzyków powietrza, które wydostają się na zewnątrz mieszanki. Dzięki temu konsystencja betonu jest bardziej jednolita, pozbawiona rozwarstwień i odporna na uszkodzenia. Wibratory pogrążalne stosowane są głównie w przemyśle budowlanym i inwestycjach, przy których jakość wykonania elementów betonowych jest bardzo istotna. Pod względem napędu, buławy wibracyjne można podzielić na te o napędzie pneumatycznym, mechanicznym oraz napędzane energią elektryczną o wysokiej częstotliwości (HF). Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym rozwiązaniom.
Buławy wibracyjne o napędzie mechanicznym
Ten rodzaj wibratorów pogrążalnych, doskonale sprawdzi się, gdy zależy nam na większej mobilności. Są one lżejsze i wygodniejsze w porównaniu z buławami elektronicznymi. Wibratory mechaniczne to dobry wybór w przypadku budowy domów jednorodzinnych i mniejszych inwestycji. Ich konstrukcja oparta jest o giętki wałek, w którym wibracje generowane są poprzez elastyczne wrzeciono i przenoszone na niesymetryczny wał mimośrodowy w buławie. Z uwagi na wysoką temperaturę powstającą na skutek tarcia elementów w buławie, powinna być ona zanurzona w betonie w co najmniej 70%. Bardzo ważne jest również, aby nie wyłączać buławy, gdy jest ona zanurzona w betonie. Często powoduje to zassanie buławy, a w konsekwencji nawet jej utratę.
Buławy wibracyjne elektroniczne
W odróżnieniu od buław o napędzie mechanicznym, buławy elektroniczne są bardziej praktyczne i poręczne. Źródłem wibracji jest umieszczony w samej buławie silnik elektryczny, a więc długi i ciężki wąż z wrzecionem zastąpiony jest lekkim przewodem doprowadzającym energię elektryczną. To na co należy zwrócić uwagę, jest odpowiednie przetworzenie częstotliwości oraz napięcia prądu elektrycznego. W tym celu stosuje się specjalne przetwornice, które dostępne są jako osobne wyposażenie lub też intergalna część buławy. Przed zakupem tego rodzaju urządzenia należy zatem sprawdzić, czy omawiana przetwornica dolączona jest do zestawu.
Polecane wibratory pogrążalne
Wibrator pogrążalny Husqvarna SMART48
Model ten wyróżnia wysoka amplituda drgań na poziomie 12000/min oraz wysoka siła odśrodkowa. Wibrator wyposażony został w zintegrowaną przetwornicę częstotliwości. To oznacza, że jego zasilanie nie wymaga dodatkowego osprzętu, a buławę podłącza się bezpośrednio do jednofazowego gniazda elektrycznego. Nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych przedłużaczy, ponieważ długość kabla wynosi aż 15 metrów. Średnica buławy to 48 mm a długość wałka to 5 m.
Wibrator pogrążalny Wacker Neuson IRFU
Ten wibrator od Wacker Neuson również posiada wbudowaną przetwornicę częstotliwości, co znacząco wpływa na komfort użytkowania. Średnica buławy to 45 mm a długość wałka 5 m. Model ten wyposażony został w zaawansowany system bezpieczeństwa Bodyguard™, którego zadaniem jest ciągłe monitorowanie pracy buławy i natychmiastowe wyłączenie urządzenie w przypadku wystapienia usterki.
Wibrator pogrążalny Wacker Neuson HMS-Set 324
Seria wibratorów pogrążalnych HMS cechuje się uniwersalnością i skutecznością. Wyposażone są w złącze szybkiego odłączania, co znacząco wpływa na prostotę obsługi. Omawiany zestaw składa się z napędu M-2500, buławy H35 i wałka SM 4S. Długość wałka to 4 m, a średnica buławy 35 mm. Wysokiej jakości silnik o mocy 1,6 kW, odporna obudowa, utwardzana głowica wibratora oraz wzmacniany wąż ochronny, bezpośrednio wpływają na trwałość i niezawodność w użytkowaniu.