Zraszacze ogrodowe to urządzenia, które służą do nawadniania ogrodów i terenów zielonych. Są one podłączane do węża ogrodowego lub systemu nawadniającego i rozpylają wodę na obszarze, który ma być nawodniony. Zautomatyzowany system zraszaczy ogrodowych znacząco usprawnia codzienną pielęgnację ogrodu, aczkolwiek rozplanowanie właściwej ilości zraszaczy w ogrodzie nie jest takim łatwym zadaniem. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, ile zraszaczy ogrodowych ustawić na jednej sekcji, tak aby zapewnić roślinom dostęp do odpowiedniej ilości wody.
Jakie są rodzaje zraszaczy?
Zraszacze ogrodowe mogą mieć różne formy i rozmiary, w zależności od potrzeb użytkownika i wielkości powierzchni, którą mają nawadniać. Najprostsze zraszacze to stałe dysze, które są podłączone do stałego źródła wody i rozpylają wodę w jednym kierunku. Inne zraszacze mają ruchome głowice, które obracają się wokół osi i rozpylają wodę w różnych kierunkach.
Oto kilka najpopularniejszych rodzajów zraszaczy ogrodowych:
- Stałe dysze: to proste i najtańsze rozwiązanie, w którym woda wypływa z ustalonej dyszy i zrasza określony obszar. Niestety wadą tego systemu jest to, że woda wypływa z dyszy ciągłym strumieniem, co może prowadzić do powstania kałuż na niektórych obszarach. Za kształt strumienia wody odpowiada przede wszystkim wytwarzania przez nią siła odśrodkowa, która formuje specyficzny stożek.
- Zraszacze wahadłowe: doskonale sprawdzają się do nawadniania obszaru o regularnym kształcie kwadratu lub prostokąta. Jednocześnie zraszacze wahadłowe znajdują zastosowanie w przypadku bardzo długich i wąskich ogrodów, aczkolwiek nie stanowi to żadnego ograniczenia.
- Zraszacze rotacyjne: to zraszacze, które posiadają ruchome głowice, które obracają się, rozpylając wodę w okrągłym kierunku. Mogą zraszać obszary o różnych rozmiarach i kształtach, a niektóre z nich mają regulowaną wielkość i kształt strumienia wody.
- Zraszacze pulsacyjne (turbinowe): to zraszacze, które zraszają obszar za pomocą rytmicznych pulsacji. Strumień wody wypływa z zraszacza w krótkich, mocnych strzałach, co pozwala na zraszanie obszarów o dużych rozmiarach i na większą odległość.
- Zraszacze wynurzalne: To zupełnie osobna grupa zraszaczy, w której skład wchodzą urządzenia wraz z mechanizmem automatycznego wynurzania i chowania się pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu zraszacze te mogą tworzyć stacjonarną sieć nawadniania ogrodu, jednocześnie pozwalając na jego bezpieczną pielęgnację w okresie bezczynności, np. koszenie trawnika przez roboty koszące.
Zraszacz bijakowy na statywie Gardena Premium
Zraszacz bijakowy na statywie Gardena Premium381,96 zł374,32 złZraszacz bijakowy, dookolny i sektorowy Gardena...
Zraszacz bijakowy, dookolny i sektorowy Gardena Premium190,70 zł175,00 złZraszacz dookolny Gardena Classic Mambo
Zraszacz dookolny Gardena Classic Mambo109,70 zł107,51 zł
Sprawdź również: Jak naostrzyć sekator i nożyce do żywopłotu?
Zraszacz czy pistolet do podlewania – co będzie lepsze?
W przypadku ogrodów o niewielkiej powierzchni, lepszym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w najprostsze pistolety do podlewania, które podłącza się pod węże ogrodowe. Na czas podlewania wystarczy rozwinąć wąż i jedną końcówkę podłączyć go do kranu, a drugą do pistoletu, a następnie przejść się między kolejnymi sekcjami ogrodu kolejno je podlewając (wygodnym rozwiązaniem będą wózki na węże ogrodowe). Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nawadnianie ogrodu z wykorzystaniem ręcznych pistoletów wymaga od nas zaangażowania i zarezerwowania wolnego czasu.
Jeżeli cenimy sobie oszczędność czasu, wygodę i automatyzację, to o wiele lepszym rozwiązaniem będą omawiane w tym artykule zraszacze ogrodowe. Tworząc linię nawadniającą wykorzystującą specjalne sterowniki nawadniania i czujniki wilgotności, cały proces podlewania będzie w pełni zautomatyzowany. Oczywiście instalacja zraszaczy, węży i całego oprzyrządowania jest czasochłonna i kosztowna, ale z drugiej strony daje nieporównywalną wygodę. Rzecz jasna dysponując ogrodem o średniej wielkości, zawsze możemy zainwestować w proste linie nawadniające, składające się z węży, przyłączy i zraszaczy ogrodowych. Taką linię uruchamia się ręcznie w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych.
Sprawdź również: System nawadniania ogrodu – budowa i montaż krok po kroku
Jak zaplanować ustawienie zraszaczy w ogrodzie?
Rozplanowanie systemu do nawadniania ogrodu wymagać będzie dokładnej analizy nie tylko ukształtowania i wielkości powierzchni, ale również gatunków roślin, które jak wiadomo, mogą mieć różne zapotrzebowanie na wodę. W tym celu warto stworzyć sobie graficzny plan ogrodu i w oparciu o niego, dostosować zarówno rodzaj, jak i zasięg poszczególnych zraszaczy ogrodowych.
Jeśli mamy do czynienia z ogrodem o bardzo dużej powierzchni, wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem będzie podzielenie go na sekcje. Dlaczego warto to zrobić?
- Niezależność sterowania – poszczególne sekcje mogą być nawadnianie w sposób niezależny od siebie, co będzie ważne w przypadku grup roślin o bardzo specyficznych wymaganiach.
- Oszczędność wody i pieniędzy – podział na sekcje wyklucza konieczność uruchamiania systemu do nawadniania na całym obszarze ogrodu (w tym jednostajne zużycie wody). Możemy precyzyjnie określić zarówno ilość, porę dnia, jak i czas nawadniania dla konkretnych sekcji, w zależności od preferencji roślin się tam znajdujących.
- Instalacja mniejszej pompy wody – dzieląc duży obszar ogrodu na sekcje nie ma potrzeby stosowania pompy wody o bardzo dużej mocy i wydajności, gdyż poszczególne obszary mogą być nawadniane niezależnie od siebie i o różnych porach dnia lub nocy. To przekłada się na spore oszczędności.
- Zdrowie roślin – dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu zraszaczy i podziale ogrodu na sekcje, możemy zapewnić konkretnym roślinom indywidualne warunki nawadniania. To przełoży się na ich lepszą kondycję i żywotność.
Sprawdź również: Co to jest mulczowanie trawnika?
Ile zraszaczy na jednej sekcji?
Praktyka i doświadczenie pokazują, że optymalnie jest umieścić od 3 do 5 zraszaczy w każdej sekcji. Nie jest to natomiast regułą i wszystko zależy od osobistych preferencji użytkownika, a także różnorodności roślin w ogrodzie i jego powierzchni. Warto pamiętać, aby nie skomplikować sobie tego zadania poprzez zbyt duże zagęszczenie zraszaczy. System nawadniania powinien w optymalny sposób zasilić glebę w wodę, ale nie może doprowadzić do jej przelania, np. tam, gdzie nakładają się na siebie obszary spryskiwania kilku zraszaczy.