Nowy rok to nowe wyzwania i nowe postanowienia. Czy Wy już takie macie? Jeśli tak to z naszą pomocą część z nich już dziś możecie zrealizować, inwestując w nowy, wydajny i niezawodny sprzęt. iSprzęt.pl to sklep, w którym, oprócz profesjonalnego asortymentu znajdziecie też praktyczne informacje i porady. Dzięki temu będziecie zadowoleni nie tylko ze swoich zakupów, ale również z wiedzy, jaką zdobędziecie.
W dzisiejszym artykule poznacie frezarki do betonu. Są to maszyny specjalistyczne służące do obróbki wierzchniej warstwy twardych materiałów takich jak beton. Czynność, jaką wykonują, nazywamy „frezowaniem” i nie należy jej mylić ze „szlifowaniem”. Głównym powodem frezowania jest chęć zdarcia zużytej i niepotrzebnej warstwy betonu lub innego materiału, jak np. stare kleje czy farby, stąd istotnym parametrem każdego urządzenia będzie maksymalna głębokość oraz szerokość frezu. Warto też dodać, że frezarki do betonu istotnie różnią się od frezarek używanych w przemyśle meblarskim. Większość dostępnych na rynku modeli została przystosowana do podłączenia odkurzacza przemysłowego, dlatego praca może być wykonywana bezpyłowo w różnych miejscach i pomieszczeniach. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem o odkurzaczach.
Wyróżniamy frezarki elektryczne i spalinowe o różnych parametrach, które przedstawimy na konkretnych modelach oferowanych na naszej stronie.
Polecane maszyny
ENAR FEN 200 H
Frezarka podłogowa ENAR FEN 200 H to przykład urządzenia spalinowego. Sercem tej maszyny jest czterosuwowy silnik Honda GX160 o mocy 3,7 kW. Parametry, na które należy zwrócić uwagę to szerokość robocza bębna – w tym przypadku 200 mm oraz głębokość frezowania – 8 mm. Oprócz tego istotną informacją jest wydajność, która wynosi tutaj od 33 nawet do 40 m2/h i jest zależna od rodzaju prac. Frezarka ta wyposażona jest w bęben z frezami TCT, które zostały wykonane z węglika wolframu, bez trudu poradzą sobie z naprawą chodników, usuwaniu nawierzchni betonowych i asfaltowych, przy czyszczeniu lub przygotowaniu podłoża, a także przy usuwaniu oznakowania poziomego z dróg.
DR. SCHULZE DBF200
Wymienione powyżej zastosowania tego typu sprzętu to nie wszystko. Frezarki mogą być też przeznaczone do obróbki podłóg, czy wylewek wewnątrz pomieszczeń. W tej roli świetnie sprawdzi się elektryczna frezarka podłogowa DR. SCHULZE DBF200-E230 o mocy 2,2 kW. Małe rozmiary i lekkość manewrowania pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach. Zalecana głębokość frezowania tą maszyną to maksymalnie 3 mm. Standardowe wyposażenie zawiera bęben MB-200/4 TWIN o szerokości 200 mm oraz frez HM5-45/6.
⬇️ Polecany sprzęt budowlany
Jezdna przecinarka spalinowa Husqvarna FS 413...
Jezdna przecinarka spalinowa Husqvarna FS 413 (500 mm), głębokość cięcia 189 mm14 924,57 zł13 730,60 złRęczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770...
Ręczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770 (350 mm), głębokość cięcia 125 mm4 987,77 zł4 049,00 złZagęszczarka jednokierunkowa 106 kg Ammann APF...
Zagęszczarka jednokierunkowa 106 kg Ammann APF 20/50 D, 500 mm, Hatz 1B2017 336,38 zł12 915,00 zł
Husqvarna CG 200
Husqvarna proponuje z kolei elektryczną frezarkę CG 200 (2,2 kW). Urządzenie usuwa beton szybciej i agresywniej niż standardowe frezarki. Maszyna pozwoli nam także na zdzieranie powłok takich jak grube warstwy klejów do płytek, elastomerów gumowych czy epoksydów. Oprócz tego możemy tym urządzeniem lekko i intensywnie frezować, rowkować przejścia w betonie lub w asfalcie, dzięki temu uzyskamy antypoślizgową warstwę. Standardowo model jest oferowany bez bębna, jednak w iSprzet.pl istnieje możliwość zakupu urządzenia w zestawie z frezem TCT oraz bębnem. Szerokość bębna to 200 mm. Zaletami urządzeń Husqvarna są między innymi takie detale jak specjalny uchwyt tłumiący drgania, licznik godzin pracy szczególnie doceniany przez wypożyczalnie sprzętu, blokowany wskaźnik głębokości z dokładną regulacją do 1 mm czy dźwignia szybkiego podnoszenia do włączania/wyłączania bębna. Istnieje możliwość zakupienia tej maszyny z silnikiem spalinowym Honda o mocy 3,6 kW.
SCANMASKIN Ferox
Polecamy także produkty od producenta Scanmaskin. Jednym z popularnych modeli tej marki jest skaryfikator Scanmaskin FEROX 200 oferowany w wersji z silnikiem elektrycznym 2,2 kW. Jest to urządzenie bardzo uniwersalne i lekkie (70 kg), które można wykorzystać zarówno do prostych zadań, jak i tych trudniejszych przy zdzieraniu najtwardszych warstw. Szerokość robocza jest nieznacznie mniejsza niż u konkurentów i wynosi 195 mm, a głębokość robocza to 3 mm. Bęben może być wyposażony w różne noże, a producent podaje, że wymiana całego bębna ma trwać nie więcej niż 5 minut, co z pewnością jest sporą zaletą. W ofercie znajdziemy jeszcze dwa większe modele Scanmaskin FEROX 260 i Scanmaskin FEROX 320, które zedrą niechcianą warstwę do głębokości odpowiednio 6 mm i 8 mm. Potężna moc FEROX 320 (11 kW) to także spora waga wynosząca prawie 340 kg.
Kreber
To jeszcze nie koniec, ponieważ w naszej ofercie znajdują się również produkty marki KREBER. Jeśli chodzi o frezarki, to wyróżniamy modele Kreber K-200 FRE i Kreber K-300 FR, które również przeznaczone są do wszystkich rodzajów podłoży betonowych. Model K-200 FRE ma podobne parametry jak opisywane wcześniej frezarki innych firm, natomiast model K-300 FRE napędzany jest silnikiem o mocy 4,0 kW, a szerokość robocza, jaką dysponuje to 300 mm.
Frezy
- Frez TCT jest do nabycia w gotowych zestawach lub do złożenia z części na iSprzęt.pl. To bardzo wydajne narzędzie (84 koła z wolframu i 84 podkładki) mające dużą odporność na ścieranie. Dzięki zastosowaniu naprzemiennych podkładek i tulei odległościowych na czterech wałkach frezu można uzyskać wybrany efekt frezu: zgrubny, średni i gładki.
- Frez GWIAŹDZISTY z bębnem do frezarek Husqvarna jest skonstruowany inaczej niż frez TCT (160 kół gwiazdkowych i 164 podkładek dystansowych). Swoim wyglądem przypomina szczotkę drucianą, która świetnie radzi sobie ze zdzieraniem farb, olejów, smarów, klejów czy termoplastycznych oznaczeń na jezdni. W zależności od potrzeb możemy ustawić narzędzie tak, aby osiągnąć pożądany efekt szorstkości.
Obsługa frezarek nie należy do najprostszych i nie chodzi tutaj o siłę fizyczną, ale doświadczenie w użytkowaniu. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy pamiętać o przeczytaniu instrukcji, sprawdzeniu, czy narzędzie frezujące zostało poprawnie zamontowane oraz o podstawowych zasadach BHP między innymi, o założeniu okularów. Odpowiedni dobór frezu do nawierzchni oraz regularna konserwacja urządzeń przedłuży ich żywotność, ale także pozwoli na wydajniejszą pracę. Jeśli nie czujecie się zbyt pewni, jaki model wybrać i jak dobrać odpowiedni frez to zapraszamy do kontaktu ze specjalistami iSprzęt.pl.