Gwoździarki to dosyć specjalistyczne elektronarzędzia, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i budownictwa. Ostatnio jednak cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników domowych. Jaką gwoździarkę wybrać, tak aby w pełni odpowiadała naszym oczekiwaniom? Co to jest gwoździarka i na jakiej zasadzie działa? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule – zapraszamy!
Co to jest gwoździarka?
Gwoździarka (inaczej pistolet do gwoździ) to urządzenie, które pozwala na wbijanie gwoździ w bardzo szybkim tempie bez konieczności ich ręcznego przybijania za pomocą młotka. Nowoczesne modele wyposażone są w magazynek o pojemności nawet paruset sztuk gwoździ. Sam magazynek występuje w wariancie bębnowym lub w formie podajnika taśmowego. Sprzęt wyższej klasy pozwala również na ręczną regulację głębokości wbijania gwoździ oraz wbijanie ich pod skosem. Na rynku znajdziemy gwoździarki pneumatyczne, gazowe oraz elektryczne – w tym zasilane akumulatorowo. Sprzęt tego rodzaju obecnie wykorzystywany jest bardzo często w zakładach stolarskich i przez firmy remontowo-budowlane do montażu schodów czy wykładzin. Dawniej wykorzystywany był głównie przez warsztaty dekarskie oraz ciesielskie.
Gwoździarki można również podzielić z uwagi na ich zastosowanie. Wyróżnia się gwoździarki:
- do prac dekarskich
- do konstrukcji szkieletowych
- mieszane (tzw. zszywaczo-gwoździarki)
- specjalistyczne (obsługujące np. różne średnice gwoździ)
Gwoździarki mogą być wyposażone w jeden z dwóch mechanizmów strzelających: dotykowy lub spustowy. W przypadku mechanizmu dotykowego, gwóźdż zostaje wystrzelony w momencie zetknięcia głowicy urządzenia z powierzchnią danego elementu. Mechanizm spustowy jak nazwa wskazuje uwalnia gwóźdź znajdujący się w komorze dopiero w momencie naciśnięcia spustu gwoździarki. Droższe modele gwoździarek wyposażone są w oba te mechanizmy i pozwalają na wygodne przełączanie się pomiędzy nimi w zależności od sytuacji.
Jak działa gwoździarka?
Specjalny mechanizm "strzelający" znajdujący się w gwoździarce, pozwala na kolejne wyrzucanie gwoździ znajdujących się w komorze w określonym tempie oraz z określoną siłą. Gwoździarki utożsamia się niekiedy ze zszywaczami automatycznymi, jednak te w odróżnieniu od gwoździarek wystrzeliwują małe zszywki. Najczęściej energia wyrzutu pozwala na wbicie gwoździa na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów.
Gwoździarki pneumatyczne działają w oparciu o sprężone powietrze, które wytwarzane jest najczęściej przez sprężarki powietrza. Trafia ono do cylindra w gwoździarce, który po naciśnięciu spustu urządzenia, uwalnia nagromadzone powietrze i wypycha znajdujący się w komorze gwóźdź. Kolejne gwoździe podawane są z zasobnika automatycznie i tak cykl się zamyka.
Gwoździarki akumulatorowe wykorzystują mechanizm zamachowy, są często lżejsze od urządzeń pneumatycznych i o wiele prostsze w obsłudze. Nie wymagają do pracy ciągłego podłączenia z kompresorem, ale posiadają ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Jeżeli planujemy dłuższą pracę z taką gwoździarką, warto doposażyć się w dodatkową baterię. Najczęściej wykorzystuje się akumulatory o pojemności ok. 5 Ah, które pozwalają na wbicie średnio ok. 500 gwoździ.
Gwoździarki gazowe zdecydowanie należą do profesjonalnej klasy sprzętu. Również są to urządzenia w pełni mobilne, jednak odczuwalnie cięższe. Wyposażone są w mały zbiorniczek z gazem propan-butan oraz baterię. Gwoździe wbijane są za sprawą niewielkich eksplozji, które powstają na skutek spalania precyzyjnie odmierzonych porcji gazu. Gwoździarki gazowe dysponują bardzo dużą energią strzału, dzięki czemu profesjonalne modele o energii ponad 100 J pozwalają na wbijanie gwoździ w nawet twarde materiały, takie jak np. beton.
Gwoździarka pneumatyczna czy akumulatorowa?
Zarówno gwoździarki pneumatyczne, jak i elektryczne mają swoje wady i zalety. Przed dokonaniem zakupu tego rodzaju urządzenia, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim charakterystykę użytkowania sprzętu. Gwoździarka akumulatorowa jest w 100% mobilna, lekka i prosta w eksploatacji. Doskonale sprawdzi się podczas mniej skomplikowanych zadań w przydomowym warsztacie, garażu lub ogrodzie.
Jeżeli rozważamy zakup gwoździarki na użytek profesjonalny, wtedy zdecydowanie polecamy rozejrzeć się za sprzętem zasilanym pneumatycznie. Dysponuje większą mocą i nie trzeba obawiać się przerw w pracy spowodowanych rozładowanym akumulatorem. Należy jednak mieć na uwadzę konieczność stałego podpięcia pod sprężarkę powietrza, co sprawia, że tego rodzaju gwoździarki zaliczają się do sprzętu stacjonarnego.
Jaki typ gwoździ do gwoździarki?
Użytkowników może nurtować pytanie, czy do gwoździarki trzeba kupić jakieś specjalne gwoździe? Wszystko zależy od konkretnego modelu sprzętu. Gwoździe przeznaczone do automatycznej aplikacji są zazwyczaj bardzo ostre i pokryte specjalnym smarem, który ułatwia ich wbijanie oraz dodatkowo unieruchamia gwóźdź po jego aplikacji. Nowoczesne modele gwoździarek pozwalają na wbicie nawet do kilkudziesięciu gwoździ w ciągu minuty. To oznacza, że wydajność gwoździarek w porównaniu do tradycyjnego wbijania gwoździ młotkiem jest kilkukrotnie większa, a w dodatku cały proces przebiega o wiele bezpieczniej.
Jaką gwoździarkę kupić?
Rynek narzędzi oferuje wiele różnych modeli gwoździarek. Zainteresowani znajdą zarówno sprzęt do użytku domowego, jak i rozwiązania do zastosowań profesjonalnych. Na jakie parametry zwrócić uwagę? Przede wszystkim na energię strzału, która wyrażana jest w dżulach (J) oraz na rodzaj i pojemność magazynka na gwoździe. Jezeli planujesz zakup gwoździarki akumulatorowej, ważnym aspektem będzie również czas ładowania akumulatora oraz jego pojemność. Osoby bardziej doświadczone powinny również wziąć pod uwagę szybkość gwoździarki, która określa maksymalną ilość wypuszczanych gwoździ w ciągu jednej minuty lub sekundy. Profesjonalny sprzęt pozwala na wystrzał nawet 2 gwoździ na sekundę.