Decydując się na zakup przyczepy, musimy jasno określić, do czego będziemy jej używać i jakie ładunki będą transportowane. Ostatnio na naszym blogu opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych przyczep do różnych zastosowań renomowanego producenta Brenderup. Po zakupie przyczepy musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie towarów, aby zagwarantować bezpieczną podróż. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak najlepiej rozłożyć i zabezpieczyć ładunek.
RÓWNOMIERNE ROZŁOŻENIE OBCIĄŻENIA
Ciężkie ładunki (jak na zdjęciu wyżej) umieść na samym środku przyczepy lub przed osią, która łączy parę kół. Upewnij się że obciążenie haka holowniczego, nie przekracza dozwolonego ciężaru. Dobrze rozmieszczony ładunek sprawi, że hak będzie odpowiednio obciążony. (Sprawdź przedział w instrukcji obsługi, na haku lub w dowodzie rejestracyjnym).
Co się stanie kiedy, źle rozłożysz obciążenie?
Przeciążenie tyłu przyczepy sprawi, że obciążenie haka holowniczego będzie zbyt małe. Tylne koła Twojego samochodu będą unoszone w górę, co w konsekwencji przełoży się, na gorszy komfort jazdy, a w najgorszym przypadku może spowodować nawet utratę kontroli nad pojazdem.
Przeładowanie przyczepy z przodu sprawi, że hak holowniczy będzie zbyt mocno obciążony, co z kolei przekłada się na pogorszenie właściwości jezdnych samochodu. Przednie koła stracą przyczepność, a kierowcy z nadjeżdżających naprzeciw samochodów zostaną oślepieni Twoimi reflektorami.
CIĘŻKIE ŁADUNKI ZEPNIJ PASAMI
Podczas transportu ciężkich ładunków musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, aby towar nie przemieszał się po przyczepie. Zabezpieczenie musi być w stanie wytrzymać co najmniej podwójną wagę ładunku (100% z przodu i 50% z tyłu i z boków)
Rozmieść równomiernie ładunek w kierunku paneli bocznych przyczepy oraz przypnij pasami używając uchwytów do mocowania. Upewnij się, że pasy nie ocierają o ostre krawędzie. Towar, który nie zajmuje całej przyczepy powinien być dodatkowo zabezpieczony za pomocą drewnianych klinów itp.
LŻEJSZE ŁADUNKI ZABEZPIECZ SIATKĄ LUB LINĄ
Lekkie ładunki, takie jak puste pudełka, odpady ogrodowe czy śmieci zaleca się zabezpieczyć siatką, plandeką lub linami. Siatka ułatwia zabezpieczenie ładunku, jednak pamiętajmy, że ładunek przewożony na otwartych platformach musi być zabezpieczony od góry.
OZNACZ WYSTAJĄCE ŁADUNKI
Ładunki, które wystają za przyczepę na ponad 1m. należy oznaczyć flagą, lub materiałem, a po zmroku widocznymi czerwonymi światłami. Światła na przyczepie umieszczone są zbyt nisko aby odbijać światło z lamp innych pojazdów. Ładunki wystające z przodu powinny być w dzień oznaczone flagą, a po zmroku białymi światłami.
PRZEPROWADŹ KONTROLĘ BEZPIECZEŃSTWA PRZED ROZPOCZĘCIEM JAZDY
- Sprawdź czy zaczep kulowy jest zapięty.
- Upewnij się, że kable są odpowiednio podłączone i światła działają prawidłowo.
- Skontroluj czy kabel bezpieczeństwa został podłączony.
WARTO PAMIĘTAĆ
- Przyczepa powinna być podpięta do haka holowniczego samochodu podczas ładowania, aby nie przeciążyć koła podporowego.
- Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez przeciążenie przyczepy.
Przypominamy również, że w naszym sklepie znajdziesz inne rozwiązania sprzętowe, takie jak agregaty prądotwórcze czy zagęszczarki.