Po raz kolejny witamy na naszym isprzętowym blogu i już na wstępie gorąco zachęcamy do regularnego przeglądania naszych artykułów. Znajdziecie tutaj mnóstwo informacji, które od czasu do czasu będziemy uzupełniać i rozwijać o kolejne wątki. W poprzednim miesiącu, jeśli pamiętacie, pisaliśmy o wiertnicach rdzeniowych. Mogliście przeczytać o ich rodzajach, różnych zastosowaniach oraz podaliśmy przykłady sprzętu z naszej oferty. Trzeba jednak sobie uświadomić, że urządzenia te byłyby bezużyteczne, gdyby nie specjalistyczne wiertła koronowe.
Wiertła koronowe służą do wiercenia rdzeniowego
Wiertła koronowe, są to specjalistyczne wiertła, służące do wykonywania głębokich otworów o zróżnicowanych średnicach w twardych materiałach. Ich wygląd zdecydowanie różni się od standardowych wierteł montowanych w znanych nam wszystkim wiertarkach. Wiertła koronowe przypominają rurę z pustym środkiem zakończoną odpornymi na ścieranie diamentowymi segmentami i mają zastosowanie podczas wierceń na wylot. Można także spotkać takie wiertła, które bardziej będą przypominać swoim kształtem garnek – te zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy wierceniu szerokich ale płytkich dziur.
Szerokie zastosowanie wierteł koronowych (diamentowych)
Wiertła diamentowe pozwalają na wiercenie w różnych materiałach. Do najtwardszych i najtrudniejszych z nich można zaliczyć beton, nawet ten silnie zbrojony. Gdzie jeszcze można wykorzystać takie wiertła? Do wiercenia w granicie, w kamieniu naturalnym i piaskowcu naturalnym, w cegle, w bloku z pustaków oraz w asfalcie. Ponadto można dobrać odpowiednią długość wiertła oraz jego szerokość. Opcjonalnie można skorzystać z przedłużek, które wydłużą długość wiertła. Główną zaletą narzędzi diamentowych jest to, że nie trzeba używać udaru i niepotrzebnie rozkuwać wierconego materiału. Dzięki temu powstałe dziury są symetryczne i można je idealnie dopasować np. pod montaż rur. Oprócz tego należy pamiętać, że wiertła koronowe mogą zostać znacznie uszkodzone, a nawet zniszczone, jeśli podłączymy je do urządzenia z włączonym udarem.
Przykładowa klasyfikacja wierteł diamentowych przez jedną z wiodących marek na rynku budowlanym
Husqvarna podzieliła swoje wiertła na cztery serie: seria Elite-Drill D 1400 z rewolucyjną technologią Diagrip, która charakteryzuje wiertła o najwyższej, złotej wydajności wiercenia, seria Vari-Drill oferująca spawane laserowo narzędzia klasy srebrnej, seria D600 do wiercenia w glazurze oraz seria Tacti-Drill klasy brązowej do mniej regularnego użycia przy trudniejszych pracach.
Wybór odpowiedniej serii to kwestia indywidualna, ale zawsze zachęcamy do kontaktu w tej sprawie z naszymi specjalistami.
Wiertła koronowe można regenerować
Wiertła diamentowe nie należą do najtańszych, ale też zadania, z którymi się mierzą, nie należą do najprostszych. Czy warto zainwestować w droższe, wydajniejsze wiertła? Odpowiadamy, że tak. Dlaczego? Ponieważ jest to inwestycja, która prędzej czy później się zwróci. Lepszej jakości wiertła to dłuższa praca, większa wydajność i komfort pracy. Innym argumentem jest to, że wiertła można później regenerować, czyli wymieniać diamentowe segmenty pozostawiając solidny korpus.
Isprzęt.pl poleca wiertła najwyższej klasy
Jednym z naszych bestsellerów jest model Husqvarna Elite-Drill D1420. Jest to wiertło ze złotej serii, stworzonej dla najbardziej wymagających klientów. Wiertło charakteryzuje się dużą odpornością na zużycie podczas intensywnych prac. D1420 jest wyposażone w końcówkę składającą się z diamentowych segmentów z technologią Diagrip, w której diamenty są rozłożone optymalnie, co pozwala na ich równomierne zużycie. Przekłada się to na płynne, szybkie cięcie nawet w betonie silnie zbrojonym. Wiertło może wiercić na prawie pół metra ze średnicą w przedziale od 16 mm do 350 mm.
Aby dobrać odpowiednie wiertło koronowe (diamentowe) warto przeglądnąć dokładnie bogatą ofertę naszego sklepu. Na stronie isprzęt.pl znajdują się proste ale dokładne opisy produktów oraz wysokiej rozdzielczości zdjęcia do podglądu. W razie pytań nasi klienci otrzymują fachowe doradztwo oraz mają pewność, że kupowany sprzęt jest najwyższej jakości, renomowanych firm.
Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja w profesjonalną wiertnicę, statyw i wiertło koronowe jest zarezerwowana głównie dla specjalistów z branży, którzy zajmują się tym na co dzień. Jednakże dla klientów indywidualnych, polecamy oferty dotyczące usługi wiercenia rdzeniowego. Dzięki technologii diamentowej nawet drobne prace remontowe w domu, które mogłyby się wiązać z uciążliwym kuciem w ścianie czy betonie, można zrealizować dużo szybciej i bardziej precyzyjnie.
Jak poprawnie wiercić?
- Należy zadbać o to, aby wiertło było wprowadzane stabilnie do twardego materiału przy użyciu odpowiedniego statywu
- Należy dopasować odpowiednią prędkość wiercenia do wierconego materiału, ustawiając odpowiedni bieg na wiertnicy
- Jeśli nie wiemy, czy beton jest silnie zbrojony, należy zacząć wiercić nieco wolniej i uważniej
- Należy sprawdzić, czy wszystkie elementy są stabilnie przymocowane, tak aby uniknąć drgań, które mogą uszkodzić wiertło, a nawet samą wiertnicę
- Należy zadbać o stan techniczny wiertnicy i używać tylko sprawdzonych, zaostrzonych wierteł
- Należy zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy (BHP)
Wiertła koronowe – co jeszcze warto wiedzieć?
Należy zdać sobie sprawę, że wiercenie rdzeniowe nie jest zwykłym wierceniem. Wiertnice to często maszyny o bardzo dużym momencie obrotowym. W przypadku wiercenia dziur o małych średnicach, takich do 50 mm (choć jest to granica umowna) – można wiercić „z ręki” ale już przy wykonywaniu dużych otworów nie jest to wskazane. Zestaw wiertnicy o dużej mocy i wiertła koronowego z większą średnicą (powyżej 50 mm) to spory ciężar i nawet jeśli pracownik będzie go w stanie podnieść i zacząć pracę to trzeba pamiętać, że duża moc urządzenia i twardy materiał może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, czego nikomu nie życzymy.
Przypominamy również, że w naszym sklepie znajdziesz inne rozwiązania sprzętowe, takie jak agregaty prądotwórcze czy zagęszczarki.