W dzisiejszych czasach dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań oraz zabezpieczeń, cięcie przy użyciu przecinarki nie wymaga dużego doświadczenia. Od dawna podczas pracy najważniejsze było bezpieczeństwo, dlatego producenci od lat przykładają dużą wagę do tego, aby usprawnić swoje urządzenia pod tym kątem. Jednak czynnik ludzki ma tutaj kluczowe znaczenie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik prawidłowego cięcia i eksploatacji na przykładzie przecinarki firmy Husqvarna.
Przygotowanie do cięcia
- Złap mocno prawą ręką tylny uchwyt, a lewą przedni. Pamiętaj, aby kciuki i palce obejmowały oba uchwyty
- Zapewnij sobie równowagę oraz stabilne oparcie dla stóp, to bardzo ważne, aby bezpiecznie rozpocząć pracę.
- Ustaw się równolegle do tarczy tnącej, a nie bezpośrednio za nią, aby uniknąć obrażeń w przypadku odbicia odłamków materiału.
- Tarczę pracującą na najwyższych obrotach, delikatnie przyłóż w miejsce, które zostało wyznaczone do przecięcia, utrzymuj maksymalną prędkość obrotową aż do momentu zakończenia pracy.
- Aby zapewnić ochronę przed iskrami i odpryskami ustaw odpowiednio osłonę tarczy, jej tylna część powinna przylegać do ciętego materiału.
- Nigdy nie wywieraj nacisku na tarczę oraz nie przeciążaj narzędzia. Cięcie zawsze wykonuj w linii prostej. Zbyt duży nacisk na boki może spowodować uszkodzenie tarczy tnącej oraz jest potencjalnie niebezpieczne.
- Należy bezwzględnie unikać sytuacji podczas których cięcie jest wykonywane powyżej wysokości ramion.
- Aby wykonać cięcie na dużej wysokości użyj rusztowania lub platformy, nigdy nie korzystaj z drabiny.
KLUCZOWE ZASADY PODCZAS CIĘCIA
Nigdy nie wykonuj cięcia przy pomocy górnej ćwierci obwodu tarczy. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ narażasz się na wystąpienie odbicia wznoszącego. W przypadku cięcia bloku lub rury upewnij się, że materiał jest odpowiednio zabezpieczony przed przesuwaniem. Pamiętaj, że cięcie musi być wykonywane prawidłowo, aby uniknąć zaklinowania tarczy. Jeśli tarcza zaklinuje się na końcowym etapie cięcia, możesz stracić kontrolę nad urządzeniem. Zachowaj szczególną ostrożność podczas kontynuowania pracy w istniejącej już szczelinie. Jeśli nie włożysz tarczy prosto, może to spowodować jej zaklinowanie lub odbicie.
Cięcie na mokro czy na sucho ?
Cięcie na mokro wydłuża żywotność tarczy, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne. Chłodzenie, które zapewnia ciecz, pozwala na znacznie dłuższą i bardziej efektywną pracę. Woda eliminuje także zapylenie a pył, który powstaje przy cięciu, jest znacznie szybciej usuwany. Jest to korzystne dla maszyny, ale także dla operatora i środowiska. Cięcie na sucho jest dopuszczane tylko wtedy kiedy nie mamy możliwości doprowadzenia wody, bądź warunki pracy nie dopuszczają jej użycia. Tarcza diamentowa pod wpływem tarcia bardzo szybko się nagrzewa, aby jej nie uszkodzić, należy co jakiś czas przerywać pracę. Podsumowując dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest cięcie na mokro. Zawsze w miarę możliwości należy podłączać przecinarkę pod źródło wody, dzięki czemu praca z urządzeniem będzie dużo bardziej wydajna. Cięcie na sucho zostawmy jako ostateczność.
Czy wiesz, że ..?
Tarcze diamentowe można ostrzyć poprzez cięcie nimi miękkiego materiału ściernego jak, np. piaskowiec lub cegła. Przypominamy również, że w naszym sklepie znajdziesz inne rozwiązania sprzętowe, takie jak agregaty prądotwórcze czy zagęszczarki.