Obróbka drewna na potrzeby domowe i przemysłowe może być realizowana z wykorzystaniem wielu różnych narzędzi. Materiał ten jest bardzo popularny i wykorzystywany w wielu gałęziach budownictwa oraz przemysłu. Cięcie drewna wydaje się zatem czynnością mało skomplikowaną, do której wystarczy zwykła ręczna piła z zębami lub pilarka łańcuchowa. Jak praktyka pokazuje, nie każdy tak doskonale radzi sobie z obróbką drewna, co w wielu sytuacjach jest wręcz sytuacją niebezpieczną. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jakimi narzędziami warto posługiwać się podczas cięcia drewna w domowym warsztacie, ogrodzie i profesjonalnym zakładzie przemysłowym. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę podczas zakupu elektronarzędzi i maszyn służących do obróbki materiałów drewnianych.
Drzewo czy drewno – czy nazwa ma znaczenie?
Mówiąc o obróbce drewna możemy zastanawiać się nad ciekawą kwestią, a mianowicie jak należy mówić: drzewo czy drewno? Wiele osób uważa, że w praktyce można stosować te słowa zamiennie. W rzeczywistości jednak mają one zupełnie odmienne znaczenia i warto je zapamiętać.
- Drzewo oznacza całą roślinę, składającą się z pnia, korony oraz korzenia. O drzewie mówimy kiedy rośnie lub zostało złamane lub powalone, np. w wyniku silnego wiatru.
- Drewno to z kolei tkanka drzewna (surowiec drzewny) w formie nieobrobionej, czyli np. kłody lub gałęzi.
A zatem można łatwo zapamiętać różnice między drzewem i drewnem. Mianowicie najpierw ścinamy drzewo, a następnie już wywozimy drewno (surowiec drzewny). Dlaczego w ogóle poruszamy ten temat? Ponieważ nie zawsze konkretny sprzęt sprawdzi się zarówno do cięcia drzewa, jak i drewna. Dla przykładu przy pomocy wyrzynarki sprawnie przytniemy już pocięte i wstępnie obrobione drewno, np. w formie deski lub płyty, ale niemal na pewno nie użyjemy jej do ścięcia rosnącego drzewa.
Cięcie drewna w domu – jakiego narzędzia użyć?
Obróbka elementów wykonanych z drewna może być realizowana na wiele sposobów. Tym bardziej, że w przypadku niewielkiego zapotrzebowania na gotowy materiał, do dyspozycji użytkownika pozostają niewielkie elektronarzędzia akumulatorowe i elektronarzędzia przewodowe o niewielkiej mocy i dużej precyzji działania. Do tego dochodzą jeszcze poręczne narzędzia ręczne, takie jak ręczne piły do drewna.
Nasz ranking urządzeń do obróbki drewna w ogrodzie i na potrzeby domowe otwierają dobrze wszystkim znane pilarki. Tutaj do dyspozycji użytkowników pozostają pilarki elektryczne (w tym wersje akumulatorowe) i pilarki spalinowe. Sprzęt ten posłuży nie tylko do cięcia już wstępnie obrobionego drewna, ale również do wycinki rosnących drzew. Jaka pilarka łańcuchowa sprawdzi się w zastosowaniach domowych? Na pewno nie warto inwestować w modele z długimi prowadnicami, ponieważ zwyczajnie nie wykorzystamy ich potencjału. Do przygotowania drewna do kominka czy lekkich robót w ogrodzie wystarczy prowadnica o długości 30 cm.
Innym sprzętem wykorzystywanym do przecinania elementów drewnianych są równie popularne pilarki stołowe przewodowe. Najczęściej dostępne w wersjach ze stojakiem, który pozwala na wygodne i stabilne umiejscowienie pilarki w miejscu pracy. Pilarki stolikowe to świetne urządzenia do przecinania desek z drewna i niewielkich gałęzi. Niemal zawsze występują w wersjach zasilanych przewodowo prądem elektrycznym o napięciu 230 V. Jeżeli jednak szukamy czegoś mocniejszego, wtedy bez trudu powinniśmy natrafić na modele wyposażone w silniki trójfazowe.
Do bardziej precyzyjnej obróbki i cięcia drewna wykorzystuje się wyrzynarki, przewodowe pilarki tarczowe i piły szablaste przewodowe wykorzystujące brzeszczoty do elektronarzędzi. Wszystkie te elektronarzędzia dostępne są także w wersjach akumulatorowych. Decydując się na zakup takich rozwiązań trzeba mieć na uwadze fakt, że oprócz bazowych urządzeń musimy wyposażyć się w dedykowane akumulatory litowo-jonowe i ładowarki, co niestety przekłada się na zwiększony koszt zakupu. Naturalnie trzeba podkreślić w tym miejscu przydatność elektronarzędzi bezprzewodowych w miejscach z utrudnionym dostępem do sieci elektroenergetycznej. Wersje przewodowe z kolei o wiele lepiej sprawdzą się w warsztacie przy pracach stacjonarnych.
⬇️ Polecany sprzęt do cięcia drewna
Bezszczotkowa piła ukosowa (ukośnica) z posuwem...
Bezszczotkowa piła ukosowa (ukośnica) z posuwem AEG Powertools BPS18-254BL-02 920,00 zł2 365,20 złPiła szablasta AEG PowerTools US 400 XE
Piła szablasta AEG PowerTools US 400 XE659,99 zł519,00 zł
Cięcie drewna w przemyśle – polecane maszyny
Obróbka drewna na potrzeby przemysłowe wygląda podobnie, jak w przypadku prac w domu lub ogrodzie. Tam również stosuje się odpowiednie do tego celu łańcuchy, brzeszczoty i tarcze. Różnica jednak polega w wielkości i wydajności zarówno narzędzi tnących, jak i samych maszyn. O jakich konkretnie rozwiązaniach mowa? Przede wszystkim są to pilarki spalinowe z dłuższymi prowadnicami (sięgającymi nawet 1 metra), traki do drewna oraz dedykowane pilarki tarczowe i pilarki taśmowe o ogromnej wydajności, stosowane np. w tartakach. Ponadto w przemyśle stolarskim wykorzystuje się specjalne maszyny do obróbki drewna – w tym grubościówki i strugarki oraz pilarki ukosowe do nieco bardziej precyzyjnego wycinania.
Cięcie drewna szlifierką kątową – czy jest możliwe?
Szlifierki kątowe to elektronarzędzia o wielu zastosowaniach. Posłużą nie tylko do cięcia, ale również i szlifowania oraz polerowania powierzchni. Czy jednak można przy pomocy szlifierki kątowej ciąć drewno? Pomimo szerokiej dostępności specjalnych tarcz tnących do drewna, zazwyczaj stanowczo odradza się cięcie drewna przy pomocy szlifierki kątowej. Z uwagi na strukturę tego materiału i charakterystykę działania szlifierek, chwila nieuwagi podczas cięcia drewna szlifierką kątową może skutkować poważnymi urazami ciała. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup nawet najtańszej wyrzynarki lub piły szablastej, przy pomocy której obróbka drewna jest o wiele bezpieczniejsza.
Cięcie drewna pod kątem – jak to zrobić?
Czy możliwe jest cięcie drewna pod danym kątem? Oczywiście, że tak, ale nie obejdzie się bez dodatkowych akcesoriów lub profesjonalnych elektronarzędzi. Najtańszym i dosyć precyzyjnym sposobem cięcia drewna pod kątem jest zastosowanie skrzynki uciosowej. Swoim kształtem przypomina korytko, wewnątrz którego umieszcza się obrabiany element, a specjalne nacięcia wykonane pod różnymi kątami, pozwalają na poruszanie się piłą w konkretnym kierunku. Najczęściej skrzynie te wykonane są z tworzywa sztucznego, ale można też spotkać modele drewniane. Do cięcia przy pomocy skrzynki uciosowej najlepiej stosować tzw. grzbietnice z szerokim brzeszczotem.
Jeżeli często zajmujemy się precyzyjną obróbką drewna i cięciem pod kątem, wtedy dobrym rozwiązaniem okaże się zakup wspomnianej w tym artykule ukośnicy, czyli pilarki ukosowej. W sprzedaży dostępne zarówno modele ręczne, jak i droższe modele elektryczne. Ukośnica pozwala szybko dostosować kąt cięcia i precyzyjnie prowadzić ostrze. Ważne jest natomiast to, aby unieruchomić obrabiany element, np. przy pomocy ścisków stolarskich.
Fachowy sprzęt do cięcia drewna
W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne maszyny, narzędzia i akcesoria do cięcia drewna w domu, ogrodzie i w firmie. Dysponujemy wyłącznie oryginalnymi rozwiązaniami znanych marek, takich jak Milwaukee, Ryobi, Husqvarna, Bosch, Logosol, Makita czy AEG Powertools. Postaw na sprawdzone i markowe rozwiązania sprzętowe dla domu i przemysłu! Przypominamy także, że w naszej platformie wyposażysz się w inne urządzenia budowlane, takie jak agregaty prądotwórcze, przecinarki, zagęszczarki, myjki wysokociśnieniowe i narzędzia brukarskie. Zapraszamy również do sprawdzenia pozostałych artykułów, opisujących m.in. cięcie wodą i to, jak ściąć drzewo.